Embed

SAÇ DÖKÜLMESİNİN 11 NEDENİ

 

Saç dökülmesinin 11 Nedeni

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi olan saç dökülmesi birçok ilacın yan etkilerinden biridir. Özellikle de hormonları kontrol eden doğum kontrol hapı gibi ilaçlar saç kaybına sebep olabilir. Ayrıca anti depresant ilaçlar, tansiyon hapları ve artrit ilaçları da muhtemel yan etkisi saç dökülmesi olan ilaçlardan.

Ateşli hastalıklar
Yüksek ateş de saç dökülmesinin nedenlerinden biri

 

 Saçkıran

Saçın belli bir bölümünden başlayan ve gittikçe yayılan bir hastalık olan saçkıran da uzun yıllardır tedavisi sürebilecek bir hastalık.
Kadınları, erkekleri ve çocukları da etkileyen hastalık kadınlara oranla erkeklerde daha çokça görülür.

Menapoz

Uzmanlar hala saçın dökülmesiyle menapoz arasındaki ilişkinin kesin sebebini bulamasalar da menapoza giren birçok kadında saç dökülmesi yaşandığı görülüyor.

Stres


Stres ya da travmalar da saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir. Stres kaynaklı saç dökülmeleri travmalardan ya da stresli günlerin başlangıcından sonra yaklaşık 4 ay içinde kendini gösterir.

Tiroid hastalığı

Saç dökülmesi tiroid hormonlarındaki bir dengesizliğin en temel belirtilerindendir. Hipotiroid (tiroid bezinin yavaş çalışması) da hipertiroidi de (tiroid bezinin hızlı çalışması) saç dökülmesine sebep olur. Ancak tedavi sonrasında saçlar yine gürleşmeye başlar.

Aşırı kilo kaybı

Amerikan Dermatoloji Akademisine göre 7 kilo ve üstü kilo verenlerde saç kaybıyla karşılaşılıyor. Zira bilinçsiz yapılan diyetler de vücutta demir veya başka minerallerin eksikliğine sebep olabiliyor. Ayrıca anoreksiya nervosa ya da blumiya gibi yeme bozuklukları sonucu da saçlar dökülüyor.

Vitamin ve mineral eksikliği

Demir ve protein eksikliği saç dökülmesinin en sık rastlanılan besin kaynaklı sebeplerindendir.
Vücutta demir ve protein alımı azaldığında saç dökülmesi yaşanır. Çölyak hastaları ya da gluten hassasiyeti yaşayanlar da bu rahatsızlığa yakalanbiliyor.

Sıkı örgüler, şekiller

Saçı sıkı sıkı örmek, çekerek at kuyruğu yapmak gibi işlemler de bir çeşit kelliğe sebep olabilir. Bu tür saç dökülmesi kadınlarda erkeklerden daha çok görülüyor.

Saç şekillendirmek

Saçları sık sık düzleştiriciyle şekillendirmek, fön çekmek, maşa yapmak gibi yüksek ısıda yapılan işlemler saç dökülmesine sebep olur. Ayrıca saçları açıcı kullanarak renklerini açmak, perma yaptırmak gibi işlemler de dökülme sebebidir. Bu dökülme sebepleri kalıcı zararlar bırakmasa da uzun süre yapılmamalı.

Saçlarla oynama

Saçlarla oynama, onları çekme bir kontrol bozukluğudur. Çok nadir görülen bu bozukluğu yaşayanlar kontrolsüzce saçlarını çekme, koparma gibi istekler duyar. Bu durum da uzun vadede saç dökülmesine sebep olur.

Yonca Toptan         

www.yoncatoptan.com
Hakan Ticaret Zonguldak

www.hakan67.com

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !